Best-buy smartphone


Best-buy smartphone
Koji smartphone odabrati? Kad bi svi mi raspolagali neograničenim sredstvima, lako bi bilo odgovoriti na to pitanje, ali u stvarnom svijetu mogućnosti su ponešto sužene: ovise o budžetu. Stoga je najbolje prvo odrediti budžet: koliko ste točno spremni odvojiti za novi „pametni“ telefon. Kad odredite tu cifru, već ide lakše. Ili ipak ne? Možda i ne, jer izbor je ogroman. Najveći je upravo u ovoj klasi, nazovimo ju početnom srednjom, u kojoj nisu baš oni naj-najjeftiniji (te, kako i pretpostavljate, nikako ne možemo preporučiti, pa ih nećemo ni spominjati) već oni koji nude najviše za svoju cijenu. Bez brige, izbor jest ogroman i zbunjujući, ali primit ćemo vas za ruku i polako povesti kroz sve što se nudi. Prvi korak: definiranje kriterija. Granicu između srednje klase i „jeftilena“ povući ćemo na – 2 GB. Nije da neki stari Androidi ne mogu raditi lijepo i s jednom gigabajtom radne memorije – ali ako želite da rade brzo i glatko i s novim softverom, i da se ne morate odreći ažuriranja softvera na najnovije verzije koje donose najnovije mogućnosti – trebat će vam dva gigabajta. Kad tako postavimo stvari, najjeftiniji mobiteli koji zadovoljavaju taj uvjet koštaju oko 1.200-1.300 kuna (okruglo tisuću kuna, plus PDV). Ti modeli imaju i druge osobine koje ih razdvajaju od „potpunih početnika“: ekran veličine 5"" (za usporedbu, on je za četvrtinu veći od onoga na novom iPhoneu SE, koji košta više nego dvostruko više) i HD razlučivosti (720p ili više) te podrška za 4G mreže.

Kad primijenimo te kriterije na ponudu Mikronisa, prvi po abecedi koji ih ispunjava jest Acer. Acer Liquid Z530 za 1.259 kuna nudi sve što smo ranije nabrojali: 2 GB RAM-a, 5"" IPS ekran razlučivosti 1280*720, podršku za 4G… Tu su i 16 GB fiksne memorije (koji se mogu nadograditi microSD karticama), četverojezgreni procesor Mediatek MT6735 takta 1,3 GHz s grafičkim koprocesorom Mali-T720 MP2, dual SIM, dvogodišnje jamstvo, snažna baterija od 2420 mAh, Bluetooth 4.0 te kamera od 8 megapiksela s naprednim mogućnostima: tako će mobitel sam prepoznati lica i na njih izoštriti, ili možete sami odabrati točku izoštravanja tako da jednostavno kliknete na u prstom na ekranu; zatim, tu je HDR tehnologija koja će automatski više puta „okinuti“ i nekoliko snimki spojiti u jednu, za maksimalnu dinamiku; k tome, možete snimiti panoramu povlačenjem kamere a video se snima u Full HD (1080p) razlučivosti. Posebnost ovog mobitela je i prednja kamera koja također, kao i stražnja, nudi čak osam megapiksela – ljubitelji selfieja, ovo je prilika koja se ne propušta!

Zanimljivo je da Acer nudi još jedan model koji zadovoljava sve ranije postavljene uvjete: to je Acer Liquid Jade Z, koji inače košta 1.359 kuna a trenutačno ga možete dobiti po akcijskoj cijeni od 1.223 kune. Riječ je o šest mjeseci starijem modelu od Z530, koji se razlikuje minimalno. Sitne razlike se daju svesti na to da je ovaj stariji model zamišljen kao predstavnik nešto više klase (recimo da se radi o sredini, a ne početnom segmentu srednje klase) pa ima neke jače osobine: kamera mu je jača (¸13 megapiksela, f/1.8) premda nudi iste osobine; procesor i koprocesor rade na višem taktu, zvučnik je ambiciozniji (DTS certifikat) a tijelo vitkije (osam milimetara – Z530 je gotovo čitav milimetar deblji) i dosta lakše. S druge strane, ovaj stariji model ima stariju verziju Androida (5.0 a ne 5.1) i prednju kameru od „samo“ pet megapiksela, te malko slabiju bateriju.

Slijedeći po abecednom redu je Asus, koji ima model vrlo sličan Acerovom dvojcu: Asus Zenfone Go. Njegova je cijena 1.299 kuna a akcijske cijene nema jer još nam nije stigao fizički (samo što nije). Sudeći po karakteristikama, krupne razlike nema: čipove su malčice slabiji, kao i baterija i kamere (8/2 megapiksela) a dizajn je, sudeći po fotografijama (nismo ga imali u rukama) nešto „ispegalniji“. Najveća razlika je u tome što Asusov mobitel ne podržava 4G mreže; ako vam to nije bitno, ostale razlike se svode na detalje jer su gotovo sve ključne karakteristike identične pa će za konačnu odluku vjerojatno prevagnuti osobna naklonost prema brendu Acera ili Asusa.

Slijedeći po abecednom redu je Lenovo, koji također ima dva modela u ovom cjenovnom/kvalitativnom rangu. Jeftiniji od njih je Lenovo A7000, kojem je cijena identična skupljem Aceru (1.359 kuna inače, 1.223 trenutačna akcijska cijena). Ekran mu je veći (5,5"", istog tipa i razlučivosti) a ugrađena memorija manja (8 GB; svi ostali spomenuti imaju po 16) dok mu je baterija snažnija: čak 2900 mAh, a procesor jači (osam jezgara, 1,5 GHz). Kamera je na papiru manje ambiciozna (8/5 megapiksela) ali kako smo ju isprobali možemo posvjedočiti da je za svoj cjenovni rang iznadprosječna; posebice su za pohvalu dvostruka LED bljeskalica i otvor blende od f/2.2 – te dvije osobine jamče kvalitetne snimke i kad je osvjetljenje daleko od idealnog. Nudi se u dvije boje: crnoj i bijeloj.

Lenovo Vibe P1m također se nudi u crnoj i bijeloj varijanti, po neznatno višoj cijeni (redovna je 1.399 a akcijska 1.259 kuna). Šećer dolazi na kraju: P1m je svakako najzanimljiviji model od ovih pet koje smo izdvojili, zato što nudi sve ono što smo postavili kao kriterij, ali i nekoliko osobina koje nadmašuju ono što očekujemo u ovom cjenovnom rangu. To u prvom redu vrijedi za bateriju: kapacitet od čak 4000 mAh čini ovaj smartfon jednim od rijetkih za koje možete biti sigurni da će vam s jednim punjenjem baterija izdržati i po nekoliko intenzivnih radnih dana – pa i cijeli tjedan, ako nema previše posla. K tome, ta baterija podržava i brzo punjenje. Nažalost, nije izmjenjiva ali zato sasvim lijepo može poslužiti da preko nje napunite i neki drugi mobitel ili bilo koji uređaj koji se napaja preko USB-a; može mu „posuditi“ odnosno pretočiti energiju preko USB On-The-Go utora. Osim po bateriji, P1m se izdvaja i po ambicioznijem dizajnu, ali i po kvaliteti zvuka i kamere. Natprosječne mogućnosti kamere smo već nabrojali kod A7000 (iste su, osim što P1m ima običnu LED bljeskalicu ali i noviji softver) a visokokvalitetni zvuk jamči podrška za FLAC zvuk bez kompresije, Dolby Atmos tehnologija i poseban čip koji aktivno suzbija okolnu buku, pa će vas sugovornik jasnije čuti. Tu je i Bluetooth 4.1 tehnologija koja poboljšava i rad na baterije i suradnju sa zvučnicima i slušalicama.
{{item.Name}} Kol: {{item.Quantity}}
{{item.FinalPriceToPay_print}}
 
 
{{basket.responseMsg}}
Još samo {{(freeDeliveryDifference).toFixed(2) + ' kn'}} do besplatne dostave na adresu ili odaberite preuzimanje u poslovnici.
  • Mastercard SecureCode