Natočite si žada


Natočite si žada
Tehnika ide (pre)brzo naprijed. Pogotovo kod mobilnih uređaja. Čak i nas, koji se njima profesionalno bavimo, zna iznenaditi brzina kojom se stvari mijenjaju: odeš na more na par dana i kad se vratiš jedva stigneš poloviti što se sve dogodilo dok si se ti kupao. Ali ima to i dobrih strana, a jedna od njih je konstantno, neizbježno, neumoljivo snižavanje cijena. Acer Liquid Jade Plus Dual SIM je odličan primjer: još lani je to bio premium model, za kojeg je trebalo izdvojiti više nego za modele srednje klase. Manje od godinu dana kasnije, njegove mogućnosti prije spadaju u srednju klasu – pa je i cijena morala pasti, i to drastično: na 999 kuna.
Što čini taj Acer mobitel isplativijim od novih modela, po čemu se razlikuje od onih koji su od početka zamišljeni da koštaju <1000 kuna? Odgovori su jednostavni: sve. Acer Liquid Jade Plus razlikuje se od svojih cjenovnih konkurenata po doslovce svemu, i razlika je vidljiva na prvi pogled. Dovoljno je primiti ga u ruke da osjetite kako je ovaj mobitel zamišljen kao premium model: ni po čemu ne djeluje jeftino. To se da vidjeti već i iz fotografija, i iščitati iz podataka: veliki ekran okružuje tanki obrub (danas je to modernije nego ikad!) a premda je ekran tako velik, mobitel je izrazito lagan: teži samo 110 grama. U bokovima mjeri ravno sedam i pol milimetara, a djeluje još impresivnije vitak, zahvaljujući elegantnom dizajnu sa zaobljenim linijama. Naravno da je sve to rijetkost/kuriozitet u ovoj cjenovnoj klasi, ali najvažnije je što Liquid Jade Plus uživo djeluje kao kvalitetno izrađen mobitel koji ulijeva pouzdanje da će vas vjerno služiti.

Specifikacije? Ajmo korak po korak. Počinjemo od onog što prvo upada u oči: ekran. Po cijeni nižoj od tisuću kuna, nakon što se dobro potrudite možda ćete i naći još koji mobitel s ekranom veličine 5“, ali bit će to običan, jeftini LCD a ne kvalitetni IPS kao na ovom Aceru. Razlučivost je HD (720p) – taman za video. Tu je i tehnologija Zero Air Gap, koju je razvio sam Acer, a koja poboljšava vidljivost na direktnom suncu, smanjujući odbljeske.
Čipset je Mediatek MT6582 sa četverojezgrenim procesorom Cortex A7 takta 1,3 GHz, a možda najbolja osobina ovog mobitela je – 2 GB RAM-a. Upravo ta količina RAM-a je ono što čini razliku između ambicioznijih modela srednje klase i početnih modela (to su oni jeftiniji od tisuću kuna): na ovim drugima možete pokrenuti bilo koju aplikaciju ali vrlo brzo će one imalo zahtjevne (primjerice Facebook, Chrome) početi „štekati“, zastajkivati i pojavit će se onaj zloglasni lag: trenutak-dva u kojem se ne događa ništa, pa se otegnu kao vječnost, dok se vi pitate je li mobitel uopće prihvatio vašu naredbu, trebate li ju unijeti ponovno. Uz 2 GB toga nema, i zato se svakako isplati investirati u taj dodatni gigabajt, samo što ste dosad za njega morali računati na cijenu iznad tisuću kuna.

Memorijsku sliku upotpunjava 16 GB ugrađene memorije – dovoljno za oveću količinu fotografija, videa i glazbe. Ako vam ipak usfali, memoriju možete povećati ubacivanjem microSD kartice kapaciteta do 32 GB (kakva se kod nas može naći već za  stotinjak kuna; preporučujemo ovu). Ovdje treba naglasiti kako se microSD kartica ubacuje u isti utor u koji ide druga SIM kartica, pa možete birati: ili dual-SIM (rad na dvije mobilne mreže) ili proširena memorija – jedno i drugo istodobno ne ide.
Kamere su također debelo iznad onoga što očekujete od mobitela ove klase: prednja (za selfie) ima dva megapiksela a stražnja 13 megapiksela, uz brzi autofokus (0,3 sekunde), LED bljeskalicu, geotagging (u snimku se bilježi točna geografska lokacija na kojoj je nastala), HDR, prepoznavanje lica… Video se može snimati u Full HD razlučivosti (1080p). Objektiv kamere malo je izbočen izvan tijela uređaja, kao na iPhoneu 5, ali to ćemo mu oprostiti obzirom na ambicioznu f/1.8 optiku.
Od ostalih mogućnosti, vrijedi spomenuti i bateriju od 2100 mAh (ne može se zamjeniti), UKV radio, kompas… kao i jednu potpuno neočekivanu: DTS Sound. Ljubiteljima kućnog kina DTS je poznat pojam: radi se o standardu višekanalnog zvuka kojeg stručnjaci smatraju superiornim poznatijem Dolbyju; kad vidite DTS-ov certifikat, jasno je da njegov nositelj zvuči natprosječno dobro. I zaista, ovaj mobitel ispušta daleko bolji zvuk nego što bi očekivali iz ovako tankog i laganog uređaja.

Android je verzije 4.4.4 i bez većih softverskih zahvata; za razliku od primjerice Samsunga i HTC-a, Acer nema običaj previše zadirati u originalno Androidovo sučelje – da ne bi bilo zabune, to smatramo vrlo pozitivnim. I inače, činjenicu da ga je proizveo Acer držimo velikom prednošću. Taj ugledni tajvanski proizvođač već desetljeće uživa u poziciji jednog od dva-tri najjača proizvođača prijenosnih računala na svijetu, no na tržište smartfona se uključio relativno nedavno. Njegovo ime jamči određenu kvalitetu, ali i pouzdan servis u samoj Hrvatskoj (ovaj mobitel dolazi s dvogodišnjem garancijom).

E sad, možemo raspravljati o tome zašto Acer svoj ugled stečen na PC tržištu nije uspio nametnuti i tržištu mobitela – je li to zato što su njegovi modeli previše „dosadni“, bez nekih ključnih, prepoznatljivih prednosti u odnosu na (ogromnu) konkurenciju, ili zato što nije prepoznao trendove (usporavanje rasta tržišta) – ali zapravo bi trebali zahvaliti Svevišnjem što je tako, što se nije uspio nametnuti, jer inače ovaj telefon ne bi bio ovako jeftin.
Liquid Jade je na europskom tržištu predstavljen pred manje od godinu dana – na sajmu IFA u rujnu 2014. – kao dotad najambiciozniji Acerov smartfon. U to vrijeme, cijena na britanskom tržištu iznosila je 249 funti. Na našu sreću, prodaja nije išla kako je Acer očekivao, pa je ubrzo spuštena: danas se taj model može naći primjerice na njemačkom tržištu za manje od 200 eura. Ali – 999 kuna? Ponekad se isplati živjeti u Hrvatskoj ;)

Kao i svaki uređaj, i ovaj ima svojih nedostatka: bez njih Acer Liquid Jade Plus recenzija ne bi bila potpuna. Nije ih teško nabrojati, ali – ruku na srce – je li pošteno zamjeriti mu što nema NFC, 4G, Lollipop, brzo/bežično punjenje, bateriju koja traje više dana, jaču selfie kameru i slične osobine koje ne nude ni ostali mobiteli ove cjenovne kategorije?
Acer Liquid Jade Plus je dostupan u crnoj (Acer Liquid Jade Plus Black) i bijeloj boji, a Acer Liquid Jade cijena iznosi – već smo ju dvaput spomenuli, ali vrijedi navesti ju opet – nevjerojatnih 999 kuna.
{{item.Name}} Kol: {{item.Quantity}}
{{item.FinalPriceToPay_print}}
 
 
{{basket.responseMsg}}
Još samo {{(freeDeliveryDifference).toFixed(2) + ' kn'}} do besplatne dostave na adresu ili odaberite preuzimanje u poslovnici.
  • Mastercard SecureCode